انواع زگیل تناسلی و درمان آن

فهرست مطالب

 

زگیل تناسلی چیست؟

ویروس HPV از نوع کم خطر مشکل ساز نیست و به راحتی می توان آن را درمان کرد؛ اما زگیل تناسلی پرخطر بسیار مشکل ساز است؛ زیرا موجب ایجاد سلول های غیر طبیعی روی دهانه رحم می شوند که اگر درمان نشوند منجر به سرطان دهانه رحم می شوند. اگر می خواهید با انواع زگیل تناسلی بیشتر آشنا شوید، این نوشته را تا انتها مطالعه کنید.

زگیل تناسلی چیست

 

ویروس HPV چیست؟

بیش از 150 نوع از ویروس HPV  وجود دارد که هر کدام با شماره خاصی که به آن تیپ گفته می شود مشخص می شوند. به ویروس HPV، پاپیلوم  یا زگیل نیز گفته می شود. زگیل ها، نوعی تومور غیر سرطانی هستند. برخی از ویروس های HPV باعث سرطانهای مختلف مانند سرطان دهانه رحم، سرطان دهانه واژن، سرطان واژن، سرطان آلت مردان، سرطان ناحیه دهانه، سرطان حنجره، سرطان مقعد و... می شود.

باید بدانید که ویروس HPV در بدن ما جذب سلولهای خاصی می شوند و تنها قادر هستند روی آنها زنده بمانند که به آن سلولها، سلول های اپیتلیال اسکواموس گفته می شود.این سلول ها روی سطح پوست در نواحی مرطوب بدن مانند:واژن، دهانه واژن، دهانه رحم، مقعد، پوست ختنه گاه، مجرای پیشاب درون آلت مردان، مخاط داخل بینی، دهان، گلو، نای و نایچه، ناحیه داخلی چشم یافت می شود.

 

انواع زگیل تناسلی

ویروس HPV به دو نوع پوستی و تناسلی دسته بندی می شود. در ادامه با ویژگی های زگیل پوستی و زگیل تناسلی آشنا خواهید شد.

 • زگیل پوستی: بیشتر زگیلها از نوع زگیل پوستی هستند. زگیل های پوستی روی پوست بازو، سینه، دستها و پاها ظاهر می شوند. زگیل های پوستی با زگیل های تناسلی فرق دارند و معمولا خطرناک نیستند.
 • زگیل تناسلی: زگیل تناسلی در نواحی مرطوب بدن رشد می کند. دلیل نامگذاری زگیل تناسلی این است که ناحیه تناسلی و اطراف مقعد را تحت تاثیر قرار می دهد. زگیل تناسلی را روی پوست و بخش هایی از بدن که سطح مخاطی ندارند مشاهده نمی کنید. زگیل های تناسلی همیشه بد نیست؛ بلکه به دو دسته کم خطر و پر خطر دسته بندی می شود.

زگیل تناسلی کم خطر چه ویژگی هایی دارند؟

زگیل تناسلی کم خطر، نوعی از ویروس HPV است که باعث تغییرات سلولی سرطانی نمی شوند و فقط زگیل ایجاد می کنند. اگر ویروس زگیل تناسلی کم خطر روی ناحیه تناسلی و مقعد رشد کند، در این قسمتها زگیل به وجود می آورد. هم زنان و هم مردان مستعد زگیل تناسلی کم خطر هستند. البته خانمها باید بیشتر حواسشان را جمع کنند؛ زیرا این زگیل ها ممکن است در جاهایی که قابل دیدن نیستند، مانند دهانه رحم و واژن نیز ظاهر شوند. این زگیل ها موجب تغییرات اندکی در قسمت دهانه رحم می شوند. این زگیل ها بیشتر در قسمت خارجی دستگاه تناسلی ایجاد می شوند و کمتر در قسمت داخلی ایجاد می شوند. زگیل تناسلی کم خطر باعث ایجاد سرطان نخواهد شد.
12 نوع از ویروس زگیل تناسلی کم خطر وجود دارد که نوع 6 و 11 این ویروس از دیگر انواع فعال تر هستند و باعث به وجود آمدن زگیل تناسلی در اکثر افراد می شوند.

زگیل تناسلی پر خطر چه ویژگی هایی دارند؟

زگیل تناسلی پر خطر، نوعی از ویروس زگیل تناسلی است که موجب سرطان می شود. ویروس زگیل تناسلی پر خطر می تواند باعث سرطانهایی مانند سرطان دهانه رحم، سرطان واژن و سرطان دهانه واژن در زنان شود. اگر این ویروس در بدن مردان رشد کند، موجب سرطان آلت تناسلی در مردان می شود. علاوه بر اینها، این ویروس مرموز در ایجاد سرطان های دهان، زبان، لوزه، حنجره و مقعد نیز نقش دارد. این زگیل ها بیشتر به نواحی داخلی دستگاه تناسلی نفوذ می کنند. زگیل تناسلی پر خطر نیز 12 نوع یا تیپ دارد که حدود 70 درصد موارد گزارش شده بیماری سرطان دهانه رحم توسط تیپ های 16 و 18 رخ می دهد و در 95 درصد سرطان های مقعد و اکثر سرطان های دهانی و واژن ویروس تیپ 16 نقش پر رنگی دارد.

همه چیز در مورد عمل لابیاپلاستی

آیا زگیل تناسلی واکسن دارد؟

برای پیشگیری از ابتلا به دو تیپ زگیل تناسلی پر خطر با تیپ های 16 و 18 و دو تیپ زگیل تناسلی کم خطر با تیپ های 6 و 11  می توان واکسن گارداسیل را تزریق کرد. این واکسن برای دختران و پسران 9 تا 30 ساله قابل استفاده است.

 

چگونه می توان از زگیل تناسلی پیشگیری کرد؟

با کمک روشهای زیر می توان از زگیل تناسلی جلوگیری کرد:

 • آگاهی دادن به افراد و آموزش نکات بهداشتی در هنگام برقراری رابطه جنسی
 • پرهیز از روابط جنسی پر خطر 
 • تزریق واکسن گارداسیل
 • استفاده از لباس های زیر مناسب مانند لباس های پنبه ای و نپوشیدن لباس های زیر پلاستیکی
 

راههای مبتلا شدن به زگیل تناسلی

اگر فردی با پوست ناحیه تناسلی فرد آلوده تماس پوستی داشته باشد، زگیل تناسلی از بدن فرد آلوده به بدن او منتقل می شود و همین موضوع منجر به ایجاد زگیل تناسلی می شود. به همین دلیل است که باید در رابطه دهانی، واژینال یا مقعدی با این افراد احتیاط کرد. حتی اگر رابطه جنسی کامل برقرار نکنید هم ممکن است به زگیل تناسلی مبتلا شوید؛ زیرا فقط در صورت تماس پوستی با ناحیه تناسلی فرد آلوده، این ویروس به بدن شما منتقل می شود. اگر رابطه جنسی داشته باشید، احتمال دارد که ویروس زگیل تناسلی به شما منتقل شود.

چه افرادی بیشتر در معرض ابتلا به زگیل تناسلی هستند؟

 • جوانانی که فعالیت های جنسی بالایی در دوران جوانی دارند.
 • کسانی که به سایر عفونت های جنسی مبتلا هستند.
 • اشخاصی که شریک های جنسی متعدد دارند.
 • افرادی که درباره سابقه جنسی شریک جنسی خود اطلاعی ندارند.
 • اشخاصی که رابطه جنسی محافظت شده ندارند.
 

در چه مواردی به ویروس زگیل تناسلی مبتلا نخواهید شد؟

اگر شریک جنسی شما مبتلا به ویروس زگیل تناسلی است، در موارد زیر مطمئن باشید که به زگیل تناسلی مبتلا نخواهید شد:

 • اگر از لیوان مشترکی آب بخورید.
 • لباس و شلوار همدیگر را بپوشید.
 • با او به استخر بروید و در آبی که او شنا کرده است خود را شستشو دهید.
 • غذایتان را با او شریک شوید.
 • او را بغل کنید یا به او دست بدهید.

هم چنین انتقال ویروس HPV ، از مادر به نوزاد تازه متولد شده نادر است؛ ولی احتمال این اتفاق وجود دارد. گاهی اوقات این ویروس باعث ایجاد زگیل هایی در حنجره و لوله های تنفسی نوزاد مانند نای و نایچه می شود و مشکلات زیادی به وجود می آورد؛ به همین دلیل است که اگر مادر به زگیل تناسلی مبتلا باشد، زایمان به صورت سزارین انجام می شود تا کودک با ناحیه تناسلی مادر تماس نداشته باشد.

انواع زگیل تناسلی

 

نشانه های زگیل تناسلی را بشناسید!

از آن جایی که این ویروس بسیار مرموز و خطرناک است، باید حواستان را جمع کنید تا به این بیماری ناخوشایند مبتلا نشوید. ابتلا به ویروس زگیل تناسلی معمولا نشانه ای ندارد؛ اما اگر زگیل تناسلی روی پوست شما به وجود بیاید، شاهد نشانه های آن خواهید بود. عواقب ابتلا به ویروس زگیل تناسلی را هفته ها یا ماه ها بعد از انتقال ویروس مشاهده خواهید کرد.

برآمدگی های کوچک یا مجموعه ای از برآمدگی در ناحیه تناسلی از جمله نشانه های این زگیل ها هستند. برآمدگی های ناشی از ویروس زگیل تناسلی ممکن است کوچک یا بزرگ، تخت یا مانند گل کلم باشد. اگر زگیل های تناسلی درمان نشود، تعداد آنها بیشتر شده و اندازه شان نیز بزرگتر خواهد شد.

 

چگونه در منزل به وجود زگیل تناسلی خود پی ببریم؟

گفتیم که زگیل تناسلی نشانه های خاصی ندارد؛ اما با گسترش این بیماری، شاهد نشانه های آن خواهید بود. برای خانمها این نشانه ها در واژن، دیواره های واژن، سرویکس رحم و ناحیه بین واژن و مقعد مشاهده می شود. برای آقایان این نشانه ها روی آلت تناسلی و نوک آن، در اطراف آلت تناسلی و روی مقعد ظهور می کند. با وجود این علائم، احتمال دارد که به زگیل تناسلی مبتلا شده باشید:

 • خارش و ناراحتی در ناحیه تناسلی
 • خونریزی داشتن به هنگام برقراری رابطه جنسی
 • به وجود آمدن توده کوچک به رنگ پوست در ناحیه تناسلی
 • وجود چندین زگیل نزدیک به هم که شکلی مانند گل کلم

باید توجه کنید که زگیل تناسلی بر اثر داشتن رابطه جنسی دهانی نیز در دهان و گلوی افراد ایجاد می شود و بسیار مشکل ساز است!
 

 

عوارض داشتن زگیل تناسلی چیست؟

این زگیل ها می توانند بی خطر باشند، اما در مواردی باعث ایجاد مشکلات جدی می شوند، از جمله:

 • به وجود آمدن مشکلات در زمان بارداری: زگیل های تناسلی در دوران بارداری باعث مشکلاتی مانند اختلال در دفع ادرار می شوند. به علاوه وجود این زگیل ها، توانایی واژن در باز شدن هنگام زایمان طبیعی را کاهش می دهد. در بعضی از مواقع، این زگیل ها در هنگام زایمان به گلوی نوزاد منتقل می شود و مشکلات جدی را برای نوزاد به وجود می آورد.
 • به وجود آمدن سرطان: سرطان واژن، سرطان سرویکس رحم، سرطان سوراخ مقعد و سرطان نوک آلت تناسلی مردان از جمله سرطان هایی هستند که بر اثر وجود ویروس زگیل تناسلی ایجاد می شوند.
 

چگونه می توان زگیل تناسلی را تشخیص داد؟

برای تشخیص ویروس زگیل تناسلی از روشهای زیر استفاده کنید:

 • آزمایش پاپ اسمیر: آزمایش پاپ اسمیر در زنان انجام می شود. در این آزمایش از نواحی دستگاه تناسلی نمونه برداری می شود. علاوه بر این باید آزمایش اچ پی وی تایپ نیز انجام شود.
 • کولپوسکوپی و بیوپسی: این روش فقط برای خانمها قابل انجام است. برای این کار، پزشک با استفاده از روش کولپوسکوپی و با نمونه گیری قسمت کوچکی از بافت دهانه رحم، نمونه را در زیر میکروسکوپ بررسی می کند.
 • معاینه بالینی: برای معاینه بالینی می توان به متخصص مراجعه کرد تا نواحی دستگاه تناسلی را مشاهده کند و علائم بیماری را تشخیص دهد. به دنبال مرکزی مطمئن برای انجام کولپوسکوپی در تهران هستید؟ اگر مشکوک به ابتلا به ویروس زگیل تناسلی یا زگیل مقعدی هستید، می توانید برای درمان زگیل های پوستی خود یا انجام آزمایشات اولیه، به کلینیک بلوتاچ مراجعه کنید.

میزان خطای آزمایش پاپ اسمیر و کولپوسکوپی چقدر است؟

خطای آزمایش پاپ اسمیر، حدود 40 درصد است؛ به همین دلیل خانمها باید هر سال این آزمایش را انجام دهند. به جای آزمایش پاپ اسمیر، خانمها می توانند کولپوسکوپی را انجام دهند که دقت آن بیش از 99 درصد است. اگر جواب آزمایش ابتلا به ویروس زگیل تناسلی مثبت بود، بهتر است 6 ماه بعد دوباره آزمایش بدهید.

چقدر احتمال دارد که فرد دوباره به زگیل تناسلی مبتلا شود؟

همانطور که گفتیم ویروس HPV انواع متفاوتی دارد. در صورتی که فرد به یک نوع از این ویروس مبتلا شده باشد و بعد از مدتی این ویروس از بدنش خارج شده باشد، انواع زیاد دیگری از ویروس زگیل تناسلی وجود دارد که ممکن است به آنها مبتلا شود. به علاوه ممکن است دوباره به همان نوع قبلی زگیل تناسلی مبتلا شود که البته احتمالش زیاد نیست.

در کلینیک بلوتاچ، یکی از مدرن ترین دستگاههای کولپوسکوپ روز دنیا وجود دارد که آماده ارائه خدمات کولپوسکوپی به خانمهای محترم است. شما می توانید با کمک این دستگاه ها معاینه شوید و از سلامتی ناحیه تناسلی خود مطمئن شوید.لطفا جهت دریافت اطلاعات بیشتر و تعیین وقت قبلی با شماره 88883339-021 تماس بگیرید.

درمان زگیل تناسلی با کرایوتراپی

 

برای درمان زگیل تناسلی چه روشهایی وجود دارد؟

در صورتی که زگیل تناسلی پرخطر باشد و متخصص تشخیص دهد که به درمان نیاز دارد، از روشهای زیر برای درمان استفاده می شود:

 • تجویز دارو برای فرد مبتلا: متخصص مربوطه، چندین پمادها و کرم های موضعی برای رفع زگیل تجویز می کند. یکی از این داروها، پودوفیلین است. این پمادها و کرم ها باید در ناحیه پوست مالیده شود.
 • جراحی زگیل: یکی از روشهای موثر برای درمان زگیل است. اگر زگیل با دارو درمان نشده باشد و بزرگ باشد، درمان به صورت جراحی انجام خواهد شد. الکتروکاتری، لیزر درمانی، کرایوتراپی، برش زگیل از جمله روش های جراحی برای درمان زگیل هستند.
 •  برش زگیل: با تشخیص پزشک، ابتدا بی حسی موضعی انجام می شود؛ سپس زگیل با وسایل مخصوص جراحی برش داده خواهد شد.
 • الکتروکاتری: یکی از روشهای درمان زگیل تناسلی، الکتروکاتری است. در این جراحی، زگیل ها با برق سوزانده می شوند و از بین می روند.
 • کرایوتراپی: کرایوتراپی به سرما درمانی یا فریز کردن نیز معروف است. کرایوتراپی یکی از بهترین روشهای درمان زگیل تناسلی است. در این روش، زگیل ها با نیتروژن مایع منجمد می شود.
 •  لیزر درمانی: اگر درمان بعضی زگیل ها سخت باشد، برای درمان زگیل های گسترده از لیزر استفاده می شود. در این روش از لیزر مونالیزا برای درمان زگیل استفاده می شود. لیزر درمانی نیز مانند روش کرایوتراپی یکی از روشهای عالی برای از بین بردن زگیل های تناسلی است. عوارض جانبی لیزر درمانی بسیار کم است و خطرناک نیست. 

روشن سازی واژن با لیزر

 

تشخیص و آزمایش HPV در مردان (زگیل تناسلی در مردان)

هم اکنور هیچ گونه آزمایش HPV برای آقایان و دیگر نقاط بدن (شامل دهان یا حلق) بجز دهانه ی رحم زنان که مورد تائید سازمان غذا و دارو آمریکا FDA باشد، وجود ندارد. سازمان غذا و دارو آمریکا FDA فقط آزمایش HPV برای دهانه ی رحم را تائید کرده است، زیرا دهانه رحمی تنها جایی می باشد که مثبت شدن نتیجه ی آزمایش HPV و رشد سلول های غیر طبیعی می تواند با  اقدام سریع و کولپوسکوپی درمان شود.
اگرچه ممکن است در مطالعات تحقیقاتی از آزمایش HPV برای یافتن ویروس HPV در مردان و دیگر نقاط بدن استفاده شود، اما روشی برای درمان این ویروس بعد از یافتن آن وجود ندارد. همچنین، دقت آزمایش HPV در مردان و دیگر نقاط بدن تحت تاثیر محل نمونه برداری و روش نمونه برداری قرار می گیرد.
 

 

مشاوره رایگان در مورد زگیل تناسلی

چنانچه به زگیل تناسلی یا زگیل مقعدی مبتلا شده اید، نگران نباشید؛ زیرا می توانید برای درمان زگیل های پوستی خود یا انجام آزمایشات مربوطه به کلینیک بلوتاچ مراجعه کنید. مطمئن باشید که ما در کنار شما هستیم و مشکل شما را با دانش و تخصص خود درمان خواهیم کرد. به ما اعتماد کنید و برای درمان یا انجام آزمایش های تشخیص زگیل تناسلی به بلوتاچ بیایید.


مقالات پیشنهادی

ارسال سوال و دیدگاه

سوالات کاربران

1: حسام:سلام روش های تشخیص ویروس زگیل تناسلی برای آقایون رو هم لطفا بفرمایید

سلام برای تشخیص وجود یا عدم وجود ویروس در مردان، هنوز آزمایش تایید شده ای وجود ندارد.

2: فهیمه:سلام وقت بخیر خانوم دکتر اگر زگیل تناسلی نوع ۱۶ داشته باشیم میتونیم به بچه شیر بدیم؟

سلام وقت شما هم بخیر، بله مشکلی نداره

3: دختر آفتاب:سلام خانم دکتر دخترای باکره که رابطه ی جنسی مقعدی فقط دارند ممکنه این ویروس رو بگیرن؟

سلام بله. برای انتقال ویروس تنها تماس پوستی کافی است و نیازی به دخول نیست.

4: مه سیما:سلام خانم دکتر من 17 سالمه و مجردم، چند وقت پیش یه جوش کشاله رانم‌ دیدم به دکتر مراجعه کردم و نمونه برداری کردن و پاپ اسمیر گرفتن جواب مثبت بود از تیپ ۳۸ ،اما هیچگونه اقدامی نکردن اون دکتر و من واقعا نگران هستم،چون من سنم پایین هست و اون واکسن گارداسیل هم زدم،شما میفرمایید چیکار کنم؟ البته که پیش یه متخصص که اصلا تخصصشون زگیل تناسلیه رفتم و گفتن نیست....

سلام. جواب پاپ اسمیرت اگر خوب بوده شش ماه دیگه باز هم پاپ اسمیر بده و رژیم غذایی و ... رعایت کن تو این مدت

5: شادی:سلام آیا واکسن ویروس تناسلی در ایران موجود است؟

سلام بله واکسن گاردازیل در ایران موجود است.

6: فاطیما:سلام واکسن گارداسیل چند بار باید تزریق شود؟

سلام این واکسن 3 بار باید تزریق شود.بار اول-نوبت دوم 2ماه بعد از تزریق اول- و نوبت سوم6 ماه بعد از تزریق اول

7: رویا:من حدود نه سال پيش يك زگيل تناسلي داشتم كه با پدوفيلين برطرف شد و حدود سه سال بعدش هم يكبار دچار تبخال تناسلي شدم كه اونهم طي يكهفته برطرف شد و بعد از اون هيچكدوم عود نكرد،ميخوام بدونم با اين شرايط ليزر زيبايي ناحيه تناسلي رو میتونم انجام بدم یا خیر؟

بله امکانش هست البته بعد از ویزیت و معاینه کامل

8: سیما:سلام دکتر خسته نباشیند من بعد از اپیلاسیون دچار یک زگیل بر روی زانوی خود شدم و به علتعدم آگاهی از وجود زگیل از تیغ برای اصلاح موهای زائد استفاده کردم که موجب رشد همان شکل زگیل بر روی پوست اندام تناسلی شد آیا این هم زگیل تناسلی است ؟

سلام عزیزم باید توسط متخصص زنان ویزیت بشین

9: فهیمه:سلام خانم دکتر, من ازمایش HPV دادم و مثبت بود به تیپ 62 و 81 , میخوام بدونم که با توجه به این که از نوع کم خطر هست و آثار این بیماری هنوز رویت نشده و یا ازمایش متوجه شدم آیا درمان قطعی داره و اینکه آیا من میتونم مجدد ازدواج کنم و بچه دار بشم؟

باید تحت نظر متخصص زنان باشید و طبق تشخیص ایشون اقدام کنید

10: پ.د:من زگیل تناسلی نوع ۶ دارم برا درمانش چکار کنم؟ایا درمان میشه؟دارم کرایو میکنم ولی اگه از بین برن دوباره برمیگردن؟تچروخدا جواب بدین

احتمال عود وجود داره و برای درمان لیزر بهتر‌هست

11: مالک:من دانه های کوچک در الت من در اومدن ک ازشون مو زر میاد رفتم دکتر میگه چوبی هستن ...بنظرتون همونه یا زگیل هست؟

بهتره به متخصص مراجعه کنید

12: مهدی:سلام ببخشید باید پیش چه متخصصی بریم؟

ارولوژیست آقایان

13: کوثر:سلام خانم دکتر. من زگیل تناسلی دارم. آزمایش دادم و متوجه شدم.مم با هیچ کسی جز همسرم رابطه نداشتم.ولی همسرم روابط پر خطر داشته. ولی الان میگه من این بیماری رو ندارم ،البته بدون اینکه آزمایش بده. به نظر شما ممکنه ایشون ناقل بوده باشه و بیماری رو به من منتقل کرده باشه ولی خودش نگرفته باشه؟ چطور ممکنه من این بیماری رو داشته باشم ولی اون نداشته باشه؟ هیچ آزمایشی هم برای مردان نیست که بگه داره یا نه ؟

سلام بله تقریبا 99 درصد موارد در حال حاضر از طریق روابط جنسی منتقل میشه، همسرتون هم بهتره به یک اورولوژیست مراجعه و معاینه بشن چون تو خیلی از موارد هیچ نشونه ای نداره ویروس

14: مهدی:سلام آیا احتمال داره فردی هم زگیل تناسلی و هم تبخال تناسلی را همزمان با هم داشته باشد؟

بله ممکنه

15: الی:خانمها پیش چه دکتری مراجعه کنند؟

متخصص زنان یا اورولوژیست

16: فرزانه:ایا بعداز فریز کردن چرکی از زگیل میاد که شبیه گل وقهوه ای میباشد بعدش بوی بدی هم داره؟؟؟

خیر

17: علوی منش:سلام بنده و همسرم به زیگیل تناسلی مبتلا شدیم همسرم ازمایش داد و نوع شیش بود ایشون ازمایش داد و نوع شیش بود ایا لازمه بنده هم برای تشخیص نوع ویروس ازمایش مجدد بدم ممنون از جواب دهی

بهتره که معاینه بشید و با توجه به نتایج معاینه و وضعیت بیماری پلن درمان چیده بشه

18: مهتی:سلام من از جای که یادمه از بچگی فقط یک زیگیل میله ای و یک برامدگی خیلی ساده و همرنگ پوست خودم دارم و لاغیر این چیه و چجوری درمانش کنم؟

باید ویزیت بشین، شاید نیاز به نمونه برداری باشه

19: سارا:سلام من چن وقت پیش یک دانه متوسط ک داخلش آبکی بود روی لبه واژنم دراومده بود توجه نکردم ب مروربزرگترشد خودم ک نمیبینم همسرم دید که بزرگتروسیاه شده و طی رابطه دهانی یک تیکه سوراخ شده و ازش خون زیادی میومدخیلی ترسیدیم میخوام بدونم زگیل تناسلیه؟راهش چیه-همسرم که رابطه دهانی داشته هم مبتلامیشه؟کجامراجعه کنه

سلام بله امکانش هست باید توسط پزشک معاینه بشید

20: برات:اقایون پیش چه دکتری برن

21: ارزو:سلام من بارداربودم که زگیل تناسلی داشتم البته ازمایش ندادم تاوقت زایمانم دکترا بهم گفتن دارن اما الان که دوساله از زایمانم گذشته هیچ اثری ازشون نیست نمیدونم تموم شده یا ن

22: علی:درود یه برامدگی زیر الت تناسلیم جای ختنه گاه هست اصلا دقت نکرده بودم تا یه مدت سنگ کلیه گرفتم بخاطر سوزش ادار متوجه برامدگیه شدم ایا امکانش هست زیگیل باشه

23: یاسمن:آیا زگیل تناسلی از نوع ۷۳ باید درمان شود یا خطری ندارد؟

24: نازنین:باسلام،ممنون از مطالب مفیدتون خواستم بدونم اگر به زگیل تناسلی مبتلا شده باشیم و بعد از اون اقدام به زدن واکسن کنیم،تاثیر واکسن به چه صورته؟

25: زهرا:من دوسه ماه پیش دوسه روز یبوست داشتم بعد خوب شد بعداز چند روز بعدش یه گوشت اضافی در کنار معقدم دیدم در اومده.... چند روز پیش رفتم پیش دکتر داخلی گفتش این بواسیر هستش از بین میره....چند روز صبر کردم دیدم نرفت آخه دوسه ماه بود گوشت اضافی در اورده بود نگران بودم که نره رفتم دکتر پوست معاینم کرد گفت زیگیله هستش باید چند جلسه فریز کنی منم اولین جلسه فریز کردم الان بعداز فریز کردن این گوشت اضافی دوبرابر شده چرا؟؟؟؟ من رابطه جنسی با کسی تابحال نداشتم پس چرا دکتر گفت زیگیله؟؟ لطفا کمکم کنید خیلی نگرانم به دکترم هیچ دسترسی ندارم تا یه ماه بعد از نگرانی دارم میمیرم چرا من که رابطه جنسی نداشتم زیگیل در آوردم؟؟ تورو خدا زود جواب بدید تورو خدا

تو این مورد احتمال اینکه بواسیر بوده باشه خیلی زیادتر هست، ولی برای اطمینان به یه متخصص هم مراجعه کنید

26: Fg:در صورت داشتن رابطه پرخطر، بعد از یک هفته ممکنه از ابتلا یا سالم بودن ازین جهت مطمعن شد؟ به چه طریقی

خیر تا مدتی ممکنه علائمی وجود نداشته باشه

27: فاطمه:سلام من زگبل تناسلی و تبخال تناسلی داشتم داروو لوامیزول و زینک مصرف کردم واکسن رو هم زدم من باکره هستم یه تست پاپ اسمیر و اچ پی وی هم دادم که منفی بوده سوالم اینه از کجا بایدبفهمم که با دهنم این بیماریو منتقل میکنم یا ن ازمایش قطعی وجود نداره؟

سلام فکر میکنم سوال ایراد داره چون تست پاپ اسمیر برای باکره ها انجام نمیشه، در کل باید ویزیت بشین از نزدیک

28: سامی:سلام وقت بخیر،اشاره کردید واکسن گارداسیل در ایران موجوده ولی هرچی گشتیم پیدا نکردیم،میتونید راهنمایی کنید

سلام هلال احمر و داروخانه های بیمارستان‌ها

29: علی:من تا حالا رابطه جنسی نداشتم . ولی متسفانه جایی که موهای زائد بدن در میاد. زگیل زده .

بهتره به یه متخصص مراجعه کنید اول مطمئن بشید که این زگیل تناسلی هست یا خیر

30: سارا:من زگیل تناسلی نوع 6 دارم دکتر گفته نگران نباشم خطری نداره این بعد از چند مدت برطرف میشه کامل و احتیاج به تست دوباره هست یا نه ممنون خانم دکتر

31: saina:سلام نتيجه تست hpv من نوع ١٦ مثبت بود بايد چكار كنم؟

32: مینا:سلام خسته نباشید شوهر من چند سالی هست روی الت تناسلیس زگیل هایی هست نه جاش تغییر کرده نه سایزش رفتیم دکتر گفت نیست ولی ازمایش دادیم مثبت شد از نوع ۱۱ این نوع ویروس بی خطر ؟ برای بارداری به مشکل مبخورم ؟ امکان سرطان هست ؟ امکان داره بعدا نوعش فرق کنه ؟